Hogyan mérjünk távolságot precízen, hibázás nélkül?
Hogyan mérjünk távolságot úgy, hogy elkerüljük a pontatlanságból fakadó hibákat? Mit használjunk a távolságmérés céljából és mi az, amit inkább kerüljünk el?
Mi a távolságmérés precíz, lehetőleg hibáktól mentes kivitelezésének a javasolt módja otthoni munkáknál, építkezéseknél, felújításoknál? Milyen hibákat érdemes elkerülni és milyen eszköz igénye lehet a minél pontosabb távolságmérésnek?
A cikkben ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk kiemelten. Remélhetőleg sokak számára adva támpontokat ezáltal a minél inkább hajszálpontos eredményhez.
A felületes távolságmérésből fakadó kellemetlenségek
Tegyük fel, hogy polcot szeretnénk felrakni otthon a nappali egyik falára. Úgyhogy méretet veszünk, de sajnos ezt nem megfelelően tesszük. Így bár a legjobb hiszemben vágatjuk el a polcot a mért adataink szerint, ezután mégis kellemetlen meglepődés jön.
Amikor ugyanis a polcot a helyére szeretnénk rakni, az kicsinek bizonyul. Vagy ellentétes előjellel is megtörténhet a probléma, amikor a polc azért nem fér el a neki szánt helyen, mert túlságosan nagy a helyigénye.
Szerencsés esetben persze még lehet korrigálni. Viszont az eredmény mégsem lesz olyan szép, mintha elsőre tökéletes méreteket adtunk volna meg. Ezért is fontos ismerni a távolságmérés hibamentes kivitelezésének módját.
A távolságmérés hagyományos módszerének gyenge pontjai
Ha szereléssel, felújítással, otthoni munkákkal kapcsolatban felmerül a távolságmérés fogalma, a legtöbbek a mérőszalagos módszerre gondolnak. Ami kartávolságon belül akár még működhet is, viszont nagyobb távolságok esetén könnyen pontatlansághoz vezethet.
Egyrészt, mert a szalag össze-vissza hajlik. Másrészt többméteres távolságokat képtelenség egyedül lemérni anélkül, hogy a szalag elcsúszna. Vagyis a nagyobb távolságoknál legalább két ember kell a mérés pontosságához.
Alternatív megoldásként a mérőléc jöhet szóba. A mérhető távolság viszont így is legfeljebb 2-3 méter, ráadásul a tárolás és a szállítás meglehetősen problémás. Szerencsére létezik jóval praktikusabb eszköz is a távolságmérésre.
A korszerű lézeres távolságmérők használatának előnyei
Lézeres távolságmérővel egyszerűen, mégis tűpontosan mérhető egy-egy pont között a távolság. Az egyszerűen kezelhető, tenyérben is könnyen elférő eszköz működésének lényege, hogy a lézersugárnyaláb visszaverődik a mért síkról a mérőműszerhez. A készülék feldolgozza a sugárnyalábot, majd meghatározza a mért távolságot.
Milliméteres pontossággal, felgyorsítva a mérési munkát, és akár egyedül is megoldhatjuk a mérés feladatait. Ráadásul a lézeres távolságmérők modern változatai
-
elektronikus vízmértékkel;
-
automatikus kalibrálási funkcióval;
-
a mért adatok tárolásának képességével is fel vannak szerelve.
Csak bekapcsoljuk az eszközt, ráirányítja a lézerpontot az adott felületre, és aktiváljuk a mérést. Ilyen egyszerű a művelet.
A korszerű lézeres távolságmérők használatának előnyei közé tartozik:
-
Nagyon pontos mérések: A lézeres távolságmérők nagyon pontosak, mérési hibájuk általában csak pár tizedmilliméter.
-
Gyors mérések: A lézeres távolságmérők nagyon gyorsak, a mérési idő általában csak néhány másodperc.
-
Távoli mérések: A lézeres távolságmérők képesek távoli tárgyak távolságának mérésére is.
-
Egyszerű használat: A lézeres távolságmérők általában egyszerűen használhatók, általában csak meg kell célozni a tárgyat, és a készülék megadja a távolságot.
-
Könnyen hordozhatók: A lézeres távolságmérők általában könnyen hordozhatók, és kompakt méretűek, így bárhova magunkkal vihetjük őket.
-
Sokszínű felhasználási lehetőségek: A lézeres távolságmérők számos területen használhatók, például építőiparban, kertészetben, ingatlanoknál, és általában bármilyen olyan helyzetben, ahol a távolságok pontos mérésére van szükség.
Mire érdemes figyelni lézeres távolságmérő beszerzésénél?
Ha lézeres távolságmérőt szeretnénk beszerezni, akkor érdemes figyelni a következő dolgokra:
-
Pontosság: Fontos, hogy a készülék minél pontosabb méréseket képes végezni. Általában a mérési hiba 1-2 milliméter között van, de vannak olyan készülékek, amelyek még pontosabb méréseket tudnak végezni.
-
Tartomány: Fontos, hogy a készülék megfelelő tartományban tudjon méréseket végezni. Ha például nagyon távoli tárgyak távolságát szeretnénk mérni, akkor olyan készüléket kell választani, amelyik több száz méterre is képes mérni.
-
Kényelem: Érdemes olyan készüléket választani, amelyik kényelmesen használható, például olyan, amelyiket kézben tarthatunk, vagy amelyiknek van állványa, hogy könnyebben célozhassuk meg a tárgyat.
-
Mérési funkciók: Vannak olyan lézeres távolságmérők, amelyek többféle mérési funkcióval rendelkeznek, például képesek méretezni, számolni, vagy térfogatot mérni. Ha ezekre a funkciókra van szükségünk, akkor érdemes olyan készüléket választani, amelyik ilyen funkciókkal rendelkezik.
-
Ár: Végül, de nem utolsósorban, érdemes figyelni az árra is. A lézeres távolságmérők ára eltérő lehet, így érdemes megnézni, hogy melyik készülék ára megfelelő számunkra, és milyen funkciókkal rendelkezik.
Felmerülhet kérdésként, hogy mikor éri meg beruházni az eszköz beszerzésébe. Felújítással, építkezéssel kapcsolatos munkáknál mindenképp. Illetve akkor is, ha a munkánkból kifolyólag gyakran van szükségünk a távolságmérés pontos kivitelezésére.
Köztes megoldásként akár a lézeres mérőszalag beszerzése is szóba jöhet. Az egyes készülékek között keresve válasszunk olyan távolságmérőt, amelyik rendelkezik a szükséges hatótávolsággal, illetve megbízható gyártó termékének számít.
Ha ezek a feltételek adottak, akkor joggal remélhetjük a távolságmérés minél pontosabb eredményeit.
Kérdés merült fel? Segítsünk az otthoni szerszámok kiválasztásánál?